Fizik Eğitimi ve Öğretimi Kaynak Sitesi

Fizik Yaşamı Anlama Sanatıdır...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa 10.Sınıf 10.Sınıf Fizik Test-Etkinlik Yüzey Alanı / Hacim oranı değişimi çalışma soruları

Yüzey Alanı / Hacim oranı değişimi çalışma soruları

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 11
ZayıfMükemmel 


10.Sınıf Madde ve Özellikleri Ünitesi Yüzey Alanı / Hacim oranı değişimi ve dayanıklılığın boyutların değişimine göre incelenmesi için hazırlanmış çalışma soruları.

 

1- Kenar uzunlukları 10cm, 15cm ve 30 cm olan dikdörtgenler prizması biçimli bir yağ tenekesi kenar uzunlukları 12 kat büyütüldüğünde bir yağ deposu yapılıyor. Buna göre hacmini bulunuz.

2- Bir fon kartonundankenar uzunlukları 10cm, 20cm, ve 30cm olan dikdörtgenler prizması biçimli bir kutu yapılıyor. Elde edilen kutunun;

a) Yüzey alanını ve hacmini,

b) Yüzey alanının hacmine oranını bulunuz

 

3- Silindir biçimli, üstü kapalı bir su deposunun tabanının yarıçapı 1 m, yüksekliği 2 m dir. Buna göre,

a) Deponun içine konulabilecek en fazla suyun hacmini,

b) Deponun tüm dış yüzeyi, 1 kg'ı ile 6 m2 lik yüzeyin boyanabildiği bir boya ile boyanmak istenirse gerekli olan boya miktarını bulunuz. (π=3 alınız.

4- Tarihi eserlerin minyatürleri, asıllarının belirli oranlarda küçültülmesi ile yapılır. Süleymaniye camiinin de 20 kat küçültülmüş bir minyatürü hazırlanmak isteniyor. Caminin, silindir biçimli kabul edilen ve yarıçapı 1 m, yüksekliği 60 m olan bir minaresinin minyatürünün içini tamamen doldurmak için gerekli betonun hacmini bulunuz. (π=3 alınız.)

5- Yarıçapı 10 cm olan resimdeki sütun yerine aynı malzeme ile yarıçapı 20 cm olan bir sütun yapılsaydı sütunun dayanıklılığı nasıl değişirdi?

 

6 - Uzunluğu 5 cm, genişliği 6 cm ve yüksekliği 10 cm olan dikdörtgenler prizması biçimli bir kütük en fazla 1,5 tonluk yük taşıyabiliyor. Aynı ağaçtan yapılmış ,

a)Yüksekliği eşit, uzunluğu 4 cm ve genişliği 10 cm olan,

b) Uzunluğu ve genişliği eşit , yüksekliği 5 cm olan başka bir kütük en fazla ne kadar yük taşıyabilir?

7- Camdan yapılmış kare prizma biçimli bir bloğun , eni 5 cm, boyu 4 cm ve yüksekliği 6 cm dir. Bu blok G ağırlığındaki bir ağırlığın altında ancak kırılabiliyor. Bu boyutlardaki özdeş altı bloktan üçü yan yana yerleştirilerek diğer üçü de bu blokların üzerine konuluyor. Bu durumda blokların oluşturulduğu sütunu kırabilecek en küçük ağırlık ne olur? 


Cumartesi, 22 Eylül 2012 09:34 tarihinde güncellendi